Czym ocieplić strop?

Ocieplanie stropu to zwykle zadanie niezbyt trudne, jeżeli w grę wchodzi żelbetonowy strop poddasza nieużytkowego. Przy stropie drewnianym problemem może być odpowiednie obliczenie dopuszczalnego obciążenia, ale przy obecnie stosowanych lekkich materiałach izolacyjnych również to nie powinno sprawiać większego problemu. Najprostszą techniką ocieplania jest użycie płyt styropianowych, ułożonych dwuwarstwowo. Aby dobrze spełniały swoje zadanie powinny zostać dobrze dociśnięte.

W tym celu można użyć desek lub innych materiałów budowlanych, na przykład cegieł. Jednak poruszanie się po takim poddaszu będzie niemożliwe lub poważnie utrudnione. Poradzić sobie można z tym problemem przez położenie na ociepleniu podłogi drewnianej lub nawet wylewki betonowej. W tym drugim przypadku konieczne będzie jednak wykorzystanie odpowiedniego styropianu oraz uzbrojenie wylewki siatką metalową.

Jeżeli decydujemy się położenie podłogi drewnianej to najlepszym materiałem do izolacji będzie wełna mineralna. W jej wypadku należy jednak pamiętać o tym na jej powierzchni znalazła się warstwa folii paroprzepuszczalnej, która ochroni wełnę przed wilgocią oraz zapobiegnie powstawaniu grzybów oraz pleśni. Miłośnicy ekologii mogą zastąpić wełnę i styropian ekologicznymi włóknami celulozowymi. Takie ocieplenie pochodzi z recyklingu papieru gazetowego i w stu procentach odpowiada wymaganiom, jakie stawia „zielony dom”.

W handlu taki materiał izolacyjny bardzo często określany jest krótszą, zangielszczoną nazwą „EkoFiber”.