Okres budowania domu

Zobacz Czym są łaty dachowe w serwisie Budogram.pl

Każdy kto buduje własny dom, marzy o tym, aby jak najszybciej móc się do niego wprowadzić i rozpocząć nowe życie. Ile jednak trzeba czekać by na pustej działce wyrósł kompletnie nowy, gotowy do zamieszkania budynek? Wiele zależy oczywiście od wybranej techniki budowania oraz od tego, czy za budowę bierzemy się własnymi siłami, czy też pomocą służyć będzie profesjonalna firma budowlana.

Czas potrzebny do wzniesienia domu własnymi siłami jest bardzo trudny do obliczenia – wszystko zależne jest od samozaparcia, pomocy rodziny i znajomych oraz oczywiście umiejętności i doświadczenia. W przypadku profesjonalistów już dużo łatwiej jest o konkretny harmonogram prac i ocenę czasu potrzebnego na wykonanie konstrukcji od A do Z.

Obecnie przyjmuje się, że średni czas budowy domu to okres od trzech miesięcy do pół roku – oczywiście mowa o stanie surowym otwartym. Dodatkowo oczywiście dochodzi jeszcze wykonanie prac, które mają doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego – wstawienie drzwi oraz stolarki okiennej, pokrycie dachu, itp.

Te prace mogą trwać od dwóch do czterech miesięcy. A zatem jak wynika z rachunku, zanim będzie można zacząć wnosić do domu meble musi upłynąć mniej więcej czas od pięciu miesięcy do roku.

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju materiałów budowlanych, skomplikowania projektu oraz rzetelności wykonawców. Lepiej zawsze przyjmować nieco zawyżone prognozy, gdyż w budowlance bardzo popularną opinią jest to, że budując dom zawsze należy mieć dwa razy więcej pieniędzy i czasu niż początkowo się zakładało.

.