Prace ociepleniowe

Ocieplenie budynku to jedna z najważniejszych prac budowlanych, jakie niezbędne są do stworzenia funkcjonalnego budynku w naszym klimacie. Dobra izolacja termiczna to nie tylko inwestycja na okres zimowy, gdyż ocieplony dom jest przyjemnym miejscem do zamieszkania również latem. Oczywiście najlepiej jeżeli ocieplenie przemyślane jest już na etapie samej budowy domu i wpisane w jego konstrukcję. Wykorzystanie ścian wielowarstwowych, materiałów o dużej izolacji cieplnej (np.

keramzytu) oraz odpowiednie zaizolowanie wszelkich powierzchni to dość kosztowna ale procentująca w przyszłości inwestycja. Głównym zadaniem ocieplenia jest oczywiście zapewnienie budynkowi odpowiedniej izolacji od negatywnych warunków atmosferycznych. Ale dobre ocieplenie ma wiele dodatkowych zalet. Zmniejsza koszty ogrzewania, przyczynia się do lepszego działania klimatyzacji latem, a także zapewnia komfort i przyjemne użytkowania domu z racji wygłuszania domu i izolacji od hałasów wewnętrznych i zewnętrznych.

Dobrze ocieplony dom jest odcięty od gruntu, posiada ściany o właściwościach termoizolacyjnych oraz zamknięty jest od góry ocieplonym stropem. Oczywiście najlepsza nawet izolacja nie spełnia swoich zadań jeżeli wykonana została bez odpowiedniego planu lub dbałości o jakość wykonania. Również nieszczelne okna czy dach mogą w znacznym stopniu wpływać na efektywność izolacji. Dlatego też najlepiej załatwić to na etapie budowy niż pozostawiać to na później.

Nie dość, że sztukowanie izolacji do gotowego domu jest trudne i znacznie, droższe to jeszcze bardzo często przeprowadzane jest prowizorycznie z potrzeby chwili..